Dzianina wiskozowa - co powinniśmy o niej wiedzieć?

By 0
Dzianina wiskozowa - co powinniśmy o niej wiedzieć?

Kiedy słyszymy hasło “wiskoza”, w pierwszej kolejności przychodzi nam na myśl piękna, kwiecista sukienka lub miękka koszula wykonane z przewiewnej tkaniny wiskozowej. Warto jednak wiedzieć, że wiskoza jako materiał występuje nie tylko jako tkanina, ale również dzianina. Dowiedzmy się, do szycia jakich ubrań będzie odpowiednia oraz jakie są jej właściwości.

Wiskoza – z czego jest wykonany materiał wiskozowy?

Najprostszy podział, według którego klasyfikowane są tekstylia, to rozróżnienie na materiały naturalne i syntetyczne. Te naturalne otrzymuje się, poprzez odpowiednie przetworzenie roślin występujących w przyrodzie, jak bawełna czy len. Materiały syntetyczne to takie, które otrzymywane są w wyniku skomplikowanych procesów chemicznych i technologicznych. Przykładem materiałów syntetycznych jest, między innymi, poliester, poliamid, akryl. W którą kategorię wpisuje się więc wiskoza? W żadną z nich. 

Dzianina wiskozowa – co powinniśmy o niej wiedzieć?

Aby określić, z czego produkowana jest wiskoza, musimy przyjrzeć się włóknom, z których powstaje. Otóż wiskoza to tak naprawdę celuloza, którą pozyskuje się z drzew. Moglibyśmy więc rzec, że to materiał naturalny. 

Dzianina wiskozowa – czym się charakteryzuje?

Dzianina wiskozowa, ze względu na to, że pochodzi z celulozowych włókien, posiada szereg właściwości tkanin naturalnych. Przede wszystkim jej zaletą jest duża higroskopijność, czyli pochłanianie wilgoci. Możemy więc być pewni, że w ubraniach wykonanych z wiskozy nie będziemy odczuwać dyskomfortu w wyższych temperaturach. Nawet dzianina wiskozowa z poliestrem będzie nam się przyjemnie nosić w upalne dni, ponieważ wiskoza zaabsorbuje nadmiar wilgoci z naszego ciała. 

Dzianina wiskozowa – komfortowa i miękka dzianina

Równie ważne dla naszego komfortu jest to, że wiskoza jest materiałem niezwykle miękkim, trwałym oraz lekko elastycznym. Często też występuje ona jako dzianina wiskozowa z elastanem, co jeszcze bardziej poprawia jej właściwości użytkowe. Ubrania wykonane z wiskozy dzianiny bardzo dobrze układają się na ciele, miękko je opływają oraz nie krępują ruchów. 

Wiskoza jest też bardzo łatwym do barwienia materiałem, dzięki czemu każdy producent dzianiny wiskozowej ma w ofercie wiele kolorów do wyboru. Musimy też wiedzieć, że kolory te są bardzo trwałe oraz, tak samo jak materiał, bardzo odporne na pranie. Jedyną rzeczą, jaka może dzianinie wiskozowej zaszkodzić to zbyt wysoka temperatura prania i intensywne wirowanie, dlatego pamiętajmy o tym podczas użytkowania.

Dzianina z wiskozy – gdzie kupić i co z niej uszyć?

Dzianinę wiskozową możemy kupić u producenta na dwa sposoby:

Dzianina wiskozowa hurt to najlepsze rozwiązanie dla pracowni krawieckich, projektantów, szwalni oraz producentów odzieży. Natomiast wiskoza na metry będzie lepszym rozwiązaniem dla indywidualnych osób, które pasjonują się szyciem i nie potrzebują jednorazowo dużych ilości. Warto również przez zakupem wiskozy w hurcie, kupić kilka metrów i odszyć prototyp.

Dzięki temu sprawdzimy, jak wybrana przez nas dzianina dopasuje się do stworzonego projektu oraz jak zachowa się w praniu. Pomysłów na wykorzystanie dzianiny z wiskozy jest całe mnóstwo, ponieważ jest to materiał bardzo wdzięczny zarówno w szyciu jak i noszeniu. Najczęściej taka wiskoza jest wybierana do produkcji odzieży, takiej jak:

  • delikatne topy i bluzki,
  • t-shirty i body,
  • odzież domowa, jak legginsy czy tuniki,
  • piżamy,
  • sukienki.

Wiskoza na sukienkę najczęściej kojarzy nam się z głównie z tkaniną, warto więc poznać różnice w zachowaniu tych dwóch materiałów. Tkanina wiskozowa jest tkana, czyli jej nitki są proste i ułożone w tkaninie “na krzyż”. Sukienka wykonana z tkaniny wiskozowej nie będzie więc elastyczna, za to dobrze będzie trzymać kształt. Dzianina wiskozowa na sukienkę to nieco inny materiał, którego dzianie jest oparte na przędzy tworzącej oczka. To właśnie ta cecha sprawia, że nasza sukienka wykonana z dzianiny będzie elastyczna, ładnie dopasowująca się do ciała i wygodna. Zostanie przy tym zachowana cała gama innych zalet wiskozy, czyli jej higroskopijność, miękkość, trwałość oraz gładka struktura. 

Dzianina wiskozowa – co powinniśmy o niej wiedzieć?

Dzianina wiskozowa jest więc bardzo przyjemnym materiałem, dla którego możemy znaleźć całe mnóstwo fantastycznych zastosowań. Warto więc zapoznać się szerzej z ofertą i sprawdzić jak pięknie będą wyglądać projekty odszyte z wysokiej jakości wiskozy w pięknych kolorach.