Dzianina dwułożyskowa a dzianina jednołożyskowa - czym różnią się od siebie?

By 0
Dzianina dwułożyskowa a dzianina jednołożyskowa - czym różnią się od siebie?

Bez wyrobów włókienniczych nie mogłyby powstawać nasze ubrania oraz inne tekstylia, którymi się otaczamy. Dlatego są one tak istotne, a wśród nich jednym z bardziej popularnych jest dzianina. Płaski wyrób włókienniczy powstaje przez tworzenie rządków albo kolumn z oczek. Przędza ma w tym przypadku bardzo duże wrobienie i to sprawia, że dzianina powstaje w takiej formule, w której charakteryzuje się wysoką rozciągliwością i elastycznością. To bardzo charakterystyczne jeśli chodzi o dzianiny. Podstawowym elementem, w dzianinie jest oczko, tworzona jest na szydełkarkach albo osnowach. Oczka ułożone pionowo to kolumienka a oczka ułożone poziomo to rządki. Jeśli chodzi o sposób wykonania dzianin, mogą one być zróżnicowane i dlatego wśród takiego podstawowego podziału wymienić można między innymi takie opcje jak dzianina dwułożyskowa i dzianina jednołożyskowa. Wato bliżej im się przyjrzeć, by zrozumieć, czym się różnią.

Szydełkarki – podstawowy element tworzący dzianiny

Obecnie najpowszechniejszym sposobem w przemyśle dziewiarskim jest wykorzystywanie do produkcji takich urządzeń jak szydełkarki. Jednak i w tym zakresie urządzenia, jakie są dostępne, charakteryzują się zróżnicowaniem. Mogą być to urządzenia jednołożyskowe, dwułożyskowe, płaskie czy cylindryczne. To jak pracują te urządzenia wpływa właśnie na to czy powstaje dzianina jednołożyskowa, czy dwułożyskowa, a czym one się różnią? O tym poniżej.

Dzianina dwułożyskowa a dzianina jednołożyskowa – czym różnią się od siebie?

Dzianina jednołożyskowa – co to takiego?

Dzianina single jersey to dzianina, które wytwarzana jest na urządzeniach jednołożyskowych. Powstaje w ten sposób dzianina, która ma jednołożyskowy splot i dlatego właśnie nazywa się single jersey. Wytwarzana jest z cienkiej przędzy, charakteryzuje się tym, że jest cieńsza niż dresówka, a jednocześnie z jednej strony dzianiny jest widziany splot. Można by powiedzieć, że taka dzianina dżersej jest w rzeczywistości dzianiną jednostronną.

Czym jest dzianina dwułożyskowa?

Dzianina dwułożyskowa to rozwiązanie, w ramach którego stosowane są szydełkarki dwułożyskowe i w ten sposób powstaje dzianina dwustronna. To opcja, w ramach której wykorzystuje się taki splot, który powoduje powstanie dzianiny, która z obu stron wygląda tak samo. Dlatego właśnie dzianina taka jest nazywana dwustronną. Jeśli chodzi o charakterystykę tego materiału, to najczęściej jest ona dzianiną, która będzie grubsza niż dzianina jednołożyskowa.

Jakie różnice w dzianinach?

Tak jak zostało wskazane, dzianiny te różnią się formą splotu, który będzie wykonywany. W przypadku dzianiny dwułożyskowej mamy do czynienia z taką opcją, gdzie z obu stron powstający wyrób będzie prezentował się tam samo, a to sprawia, że będzie można go wykorzystać niezależnie z dwóch stron. Sytuacja wygląda natomiast inaczej jeśli weźmie się pod uwagę dzianinę jednołożyskową, która ma określoną stronę, którą można określić jako roboczą i tą, która powinna być przeznaczona do oglądania.

W przypadku jednołożyskowej dzianiny na t-shirty będzie ona miała określoną stronę, która będzie tworzyła prawą stronę koszulki. Przy dzianinie dwułożyskowej nie będzie miało to znaczenia, ponieważ będzie miała ona dwustronny charakter.

W ofercie Yaro-Tex zajmujemy się produkcją dzianin różnego typu. Bez problemu możesz znaleźć zarówno propozycje produktów jednostronnych (dzianin single jersey), jak i dresówek czy wiskozy. Każdy będzie mógł szukać takiego produktu dziewiarskiego, który będzie odpowiadał jego oczekiwaniom i potrzebom jeśli chodzi o funkcjonalne wykorzystywanie. Dzięki zróżnicowanym propozycjom kupujący mogą wybrać dzianiny, które będą pozwalały na przygotowanie różnego rodzaju tekstyliów.