Bawełna organiczna – materiał idealny na ubranka dla dzieci

By 0
Bawełna organiczna – materiał idealny na ubranka dla dzieci

Bawełna zdominowała włókiennictwo setki lat temu. Nas to wcale nie dziwi! To materiał uniwersalny, a przy tym naturalny. Jeśli szukasz dzianiny, z której przygotujesz dziecięce ubranka, w 100% bezpieczne dla skóry malucha – rozważ wybór bawełny organicznej. To dzianina bardzo chętnie wybierana przez świadomych rodziców, którzy decydują się na eko styl życia. Podpowiadamy, dlaczego warto postawić na bawełnę organiczną!

Czym różni się klasyczna bawełna od organicznej?

Bawełna to jeden z najpopularniejszych materiałów, stosowanych przy produkcji (zwłaszcza przemysłowej) odzieży, ale też dodatków tekstylnych do domów. Dzianiny bawełniane są bardzo dobre dla skóry – zapewniają przewiewność, są wykonywane z włókien bawełnianych… a to oznacza, że można je uznać za materiał naturalny! W przeciwieństwie do poliestru, dobrej klasy dzianina bawełniana nie powinna mieć żadnych sztucznych dodatków.

Bawełna organiczna – materiał idealny na ubranka dla dzieci

Do produkcji przemysłowej bawełny, z której później wytwarza się przędzę, niestety rolnicy lub plantatorzy często wykorzystują pestycydy lub środki chemiczne, które mają przyspieszyć wzrost roślin. Tym samym – zwiększyć opłacalność upraw. Różnica pomiędzy nią a bawełną organiczną polega przede wszystkim na innym typie produkcji, bardziej ekologicznym i bezpiecznym dla skóry alergików lub dzieci.

Bawełna organiczna – co to znaczy?

Zastanawiasz się, co to oznacza, że bawełna jest organiczna? Przede wszystkim jest ona wykonywana z roślin, uprawianych w zrównoważony sposób. Na plantacjach nie stosuje się nawozów sztucznych czy pestycydów, zastępując jest naturalnymi odpowiednikami. Oprócz tego – bawełna zbierana do produkcji materiału organicznego jest pozyskiwana ręcznie, na polach, gdzie pracownicy są traktowani fair play, otrzymują solidne zarobki.

Bawełna organiczna – materiał idealny na ubranka dla dzieci

Co jeszcze trzeba wiedzieć o sposobie produkcji bawełny organicznej? Na całym etapie tworzenia dzianiny ekologicznej nie stosuje się żadnych agresywnych środków chemicznych. Dodatkowo, podczas produkcji bawełny unika się nadmiernego zużycia wody. To bardzo świadome i mocno ekologiczne podejście.

Dlaczego bawełna ekologiczna jest najlepsza na ubranka dziecięce?

Bawełna ekologiczna, zwana także BIO bawełną lub organiczną bawełną zaczyna cieszyć się coraz większą popularnością! Wcale nas to nie dziwi, ponieważ ma wiele doskonałych właściwości. Można ją stosować przemysłowo (często wybierają tę dzianinę firmy produkujące odzież), jak i do własnego użytku, np. szycia hand made lub projektowania pojedynczych ubranek dla swojego dziecka. Jakie właściwości ma bawełna organiczna i dlaczego warto stosować ją zwłaszcza w przypadku dzieci i alergików?

Bawełna organiczna – materiał idealny na ubranka dla dzieci
  • Bawełna organiczna jest bardzo trwała – ma gęsty splot, nie wyciera się i nie rwie. Dodatkowo świetnie zachowuje się w praniu, co jest bardzo istotne w przypadku odzieży dla najmłodszych. Włókna bawełniane, które nie mają styczności z chemikaliami są trwalsze nawet po częstym noszeniu.
  • Antyalergiczność – dzianina bawełniana to najlepszy wybór dla osób, które są uczulone lub cierpią, np. na atopowe zapalenie skóry. Bawełna organiczna produkowana jest w sposób ekologiczny, bez żadnych pestycydów, mogących powodować alergie. Z tego powodu to najlepszy i zarazem najbezpieczniejszy materiał, z którego można uszyć ubranka, kocyk czy pieluchy dla dziecka.
  • Termoregulacja – ekologiczna bawełna zatrzymuje ciepło w zimne dni, a jednocześnie chłodzi latem. Zapewnia doskonałą izolację termiczną oraz maksymalny komfort dla malucha.

Rodzice często w pierwszym odruchu, gdy dziecko zaczyna mieć problemy skórne, obwiniają proszki lub płyny do płukania. Tymczasem nieraz okazuje się, że to kwestia ubranek wykonywanych ze sztucznych materiałów, które mogą powodować podrażnienia. Bawełna organiczna jest niezwykle delikatna w dotyku, miękka i ekologiczna. Niestety – bywa też droższa od klasycznej. Ale przecież jeśli chodzi o nasze dzieci – nie ma, co oszczędzać! Zdrowie i samopoczucie maluchów jest najistotniejsze.